Випробування трубопровідної арматури - це заключний етап складання комунікаційної мережі. Відповідні заходи проводяться з метою визначення економічної ефективності використання окремих модифікацій засувок, клапанів та вентилів в інженерній системі. Крім того, такий контроль міцності і герметичності арматури дозволяє сертифікувати товар і забезпечити необхідні гарантійні зобов'язання.
Показники якості запірної арматури
Як для виробника, так і для безпосереднього користувача важливо, щоб процес експлуатації трубопроводів був безпечним і довговічним. Для визначення ступеня надійності запірної арматури здійснюються специфічні випробування. Їх метою є контроль наступних показників:
- плавність ходу рухомих деталей обладнання;
- міцність і гідравлічна щільність зварних швів, матеріалів, внутрішніх порожнин;
- герметичність ущільнювачів, затворів, рухомих і нерухомих з'єднань.
Також під час випробувань встановлюється діапазон робочих температур і кількість напрацювань.
Таким чином, подібні процедури необхідні для визначення інтервалів між техоглядами обладнання. Крім того, гідравлічні випробування дозволяють поліпшити якість продукції, підвищити продуктивність і технологічність робочих процесів, знизити собівартість арматури.
Арматура, яка випускається серійно, піддається декільком видам контролю якості: типові, сертифікаційні, приймально-здавальні, експлуатаційні та періодичні випробування. Що стосується нових зразків, то вони перевіряються за допомогою попередніх і приймальних досліджень.
Особливості проведення випробувань
Запірна арматура - це важливий функціональний елемент будь-якого трубопроводу. Випробування відповідних пристосувань дають можливість своєчасно виявити і швидко усунути дефекти, які могли з'явитися в процесі виробництва виробів або в ході їх експлуатації. Такі заходи допомагають підтримувати справність і стабільну роботу комунікаційної мережі.
Варто відзначити, що існуючі нормативи і стандарти передбачають можливість проведення додаткових контрольних заходів. В рамках таких досліджень визначаються акустичні і гідравлічні характеристики арматури. Також оцінюється безпека і надійність використання вузла.
Акустичні та гідравлічні параметри встановлюються при здійсненні приймальних випробувань. В окремих випадках вищезазначені показники визначаються в ході періодичних перевірок.
Ступінь надійності і безпеки арматури встановлюється в процесі типових, періодичних, приймальних або кваліфікаційних випробувань.
Додаткові контрольні перевірки проводяться в таких випадках:
- інженерна система експлуатується в особливих умовах;
- трубопровід використовується для транспортування небезпечних або агресивних середовищ.
Запірна арматура підбирається з урахуванням призначення і умов застосування комунікаційної системи. При виборі вентилів, клапанів, засувок важливо брати до уваги всі основні характеристики зазначених пристосувань.
Акустичні випробування допомагають встановити верхню межу звукового тиску і визначити стійкість арматури до вібрацій. Такі перевірки проводяться на спеціальних стендах.
Якщо запірна арматура експлуатується при високому тиску, в ході випробувань обов'язково виконуються такі операції:
- огляд устаткування;
- розбирання ущільнювачів;
- огляд деталей і вузлів;
- збірка і опресовування пристосувань.
При виявленні несправностей здійснюються специфічні ремонтні роботи.
Характеристики випробувальних середовищ
Для проведення випробувань використовуються такі речовини як гелій, повітря, вода. Однак існуючі нормативи дозволяють використання фреону, азоту, газу і природного газу.
Якщо передбачається транспортування безпечних середовищ по трубопроводу, випробування проводяться за допомогою води. У випадках, коли планується перекачування небезпечних газів, використовуються такі субстанції:
- газ - при контролі герметичності сальників і затворів;
- газоподібне середовище або рідина - при перевірці міцності і щільності.