+380 (44) 390 57 57Замовити дзвінок
 1. Ayvaz
 2. Статті
 3. Основні відмінності засувки і вентиля

Основні відмінності засувки і вентиля

Основні відмінності засувки і вентиля

Візуально вони мало чим відрізняються, як зовні, так і по застосуванню, а також мають узагальнену назву - запірні крани. Ще більшу плутанину вносить такий вид арматури, як засувки Батерфляй. Інженери на практиці вже давно використовують термін «запірний клапан» замість повсякденного «вентиль». Давайте розберемося в термінології, в чому схожість і відмінності в цій трубопровідної арматури.

Якщо говорити простими словами, то такі види арматури як вентилі і засувки використовують, щоб перекрити або змінити натиск рідини, що проходить. Але для інженерів ці пристрої мають конструктивні відмінності, що зумовлює їх область застосування.

Засувка

ЗадвижкаВ даному виді пристроїв запираючий елемент переміщується перпендикулярно напрямку потоку рідини в водопроводі. Засувки застосовуються для повного перекриття або відкриття потоку, рідше для регулювання напору. Встановлюються на трубопровідну арматуру діаметром 15мм - 2 метрів, в діапазоні тиску до 25 атмосфер і температури до 550 оС.

Діаметр засувки має відповідати діаметру трубопровідної арматури. Конструктивно пристрій містить два «сідла», затвор з'єднаний зі шпіделем, який з'єднується з ходовою гайкою. При зміні положення колеса (вручну або через електропривод) змінюється положення затвора і потік рідини перекривається.

Переваги

Головною перевагою засувок служить їх малий гідравлічний опір, ця особливість дозволяє використовувати їх на магістральних трубопроводах, де важливо досягти малих втрат енергії при транспортуванні середовища на великі дистанції.

Недоліки:

 • великі розміри;
 • повільне замикання і відкриття потоку;
 • недовговічність ущільнювачів;
 • ризик заклинювання при попаданні сміття і холодних місцях експлуатації.

Засувки поділяються за видом затвору

 1. Клиновидні - сідла встановлені під кутом відносно один одного, затвор виконаний у вигляді клина;
 2. Паралельні з паралельним розміщенням сідел і дисків;
 3. Шиберні засувки містять один замикаючий диск, бувають як ручні, так і з електроприводом.
 4. Шлангові - перекриття потоку рідини за рахунок затиску гумового шлангу.

Поділ за матеріалом і видом виготовлення

 • литі (засувка чавунна, з алюмінієвого, сталевого лиття);
 • сталеві штамповано-зварні.

Вентилі

ВентильХарактерною відмінністю вентиля від засувки є його запірний елемент, який змінює своє положення паралельно потоку рідини. Так само як і засувка, вентиль застосовується в основному для перекриття потоку, а також для регулювання інтенсивності потоку.

Запірний вентиль дозволяє домогтися кращої герметизації при замиканні і може використовуватися в трубопроводах, до яких пред'являються більш жорсткі вимоги щодо тиску до 250 атмосфер і температурному діапазону від -200 до +600 оС. Але застосування вентилів обмежене діаметром трубопроводу ДУ 15 - 150.

Конструктивно клапан в вентилі виконаний з корпусу з сідлом всередині, яке закривається затвором золотниковим. Золотник управляється поворотним шпинделем, який переміщається по ходовій гайці бугельного вузла. Управління ручне або через електродвигун.

За способом кріплення до водопроводу вентилі поділяють на фланцеві, муфтові і штуцерні. В залежності від варіанту виконання і матеріалу діляться на литі і сталеві штамповано-приварні.

Зазвичай, потік рідини обертається двічі на 90 градусів в корпусі прохідного запірного вентиля, це пояснює його досить великий гідравлічний опір. Це в свою чергу, не дозволяє використовувати вентиль на довгих водопровідних магістралях.

Переваги вентилів

 • короткохідність шпінделя
 • підвищений рівень закриття потоку
 • зносостійкість ущільнювачів

Мінуси:

 • підвищений гідравлічний опір, а це зростання енерговитрат і тиску в трубах;
 • невеликий допустимий переріз трубопроводу;
 • присутність в конструкції застійних областей, де накопичується сміття.

Ayvaz


   

 

Переваги компанії Айваз

Гарантія на продукцію

Гарантія
на продукцію

Якість продукції

Якість
продукції

70 років досвід виробництва

70 років
досвід виробництва

20 років на ринку України

20 років
на ринку України