+380 (44) 390 57 57Замовити дзвінок
 1. Ayvaz
 2. Статті
 3. Енергоаудит: не розкіш, а необхідність!

Енергоаудит: не розкіш, а необхідність!

 Енергоаудит: не розкіш, а необхідність!

Сучасні компанії, котрі використовують пару на своїх виробництвах в якості теплообмінного агента, нині приділяють багато часу та зусиль для підвищення ефективності використання теплової енергії та мінімізації собівартості продукції, в якій саме вартість отриманої пари найчастіше становить левову частку. Відтак аудит пароконденсатної системи теплоенергетичного підприємства, тобто вироблення комплексу заходів, спрямованих на підвищення ефективності такого підприємства набирає в теперішніх умовах постійного подорожчання вартості енергоносіїв особливої актуальності. Як правило, він включає в себе як всебічну діагностику пароконденсатної системи, так і пропозиції щодо оптимізації її роботи.

В Україні такі послуги надають декілька компаній, зокрема, й «Ayvaz–Україна» - українська «дочка» всесвітньовідомої теплотехнічної компанії «Ayvaz A.Ş.». Як вважають її фахівці-аудитори, при проектуванні пароконденсатної системи чимало українських підприємств нерідко ігнорують достатньо важливі моменти в правильній організації подачі пари та відведення конденсату. Адже головним пріоритетом ставиться виведення підприємства на нормальний робочий режим і дотримання стабільних параметрів при подальшому виробництві. В результаті після запуску системи та виведення її на робочий режим експлуатаційники стикаються з наступними проблемами:

 • накопичення конденсату в магістральному паропроводі;
 • підвищена вологість пари;
 • підтоплення теплообмінного обладнання конденсатом та проблеми з його відведенням конденсату.

Відтак все це призводить до нестабільної роботи системи. Виникають гідроудари, нагрівання продукту відбувається довго, що спричиняє корозійний і ерозійне зношення обладнання. А оскільки вартість палива для котелень постійно збільшується, то потрібно якомога більше використовувати та повторно утилізувати весь тепловий потенціал, при цьому не допускаючи витоків тепла. Це істотно зменшить фінансові витрати на придбання палива для виробництва пари.

     Зазвичай в перелік робіт по діагностиці пароконденсатної системи входять:

 • виїзд фахівця аудиторської компанії на підприємство;
 • аналіз технічного стану цієї системи;
 • перевірка конденсатовідвідників на правильність монтажу та справність роботи;
 • виявлення потенційних джерел економії.

Згодом за підсумками діагностики розробляються рекомендації щодо усунення недоліків у роботі пароконденсатної системи, раціональної організації збору та повернення конденсату.

Формується звіт з економічним обґрунтуванням запропонованих змін, націлених на зниження теплових втрат, і поліпшення виробництва пари та його розподілу.

Загалом, як свідчать результати таких аудитів, чималою проблемою для виробничників може стати наявність градієнта температур вздовж поверхні нагріву - звичайної проблеми, коли в якості теплоносія використовується мінеральне масло або вода. А це може негативно позначитися на процесі теплопередачі. Натомість високу тепломісткість пари може забезпечити використання обладнання з відносно малими поверхнями нагріву. Тому фахівці пропонують створення компактних теплообмінних установок, що мають невеликі габарити та вагу, що позитивно позначається на вартості як самих установок, так і витрат на їх монтаж. Скажімо, сучасний агрегат нагріву води потужністю 1200 кВт, що включає пластинчастий теплообмінник і необхідне обладнання для регулювання температури, займає всього 0,7 м2! До того ж можливість вироблення і транспортування пари по трубопроводах при високих тисках дозволяє використовувати труби відносно невеликого діаметру. Далі, при необхідності, в місці споживання тиск пари можна зменшити до необхідного. Все це робить капітальні витрати на парову систему значно менше, ніж для систем, що використовують інші теплоносії.

Що ж до конденсатовідвідників, то вони є найважливішими елементами пароконденсатної системи, так як вони пов’язують систему споживання пари з системою повернення конденсату. Таким чином вони відводять конденсат (разом з повітрям та іншими неконденсованими випарами) з системи, фактично «очищаючи» її і дозволяючи достатній кількості пари надходити до споживаючої її обладнання, гарантуючи ефективну і економічну роботи системи в цілому. Що ж до градації таких відвідників, то їх поділяють на три категорії.

Види конденсатовідвідників

Термостатичні (реагують на зміну температури конденсату). В паровому просторі при конденсації пара віддає свою ентальпію (приховане тепло) і перетворюється на конденсат, температура якого дорівнює температурі пари при даному тиску. А термос татичний відвідник починає пропускати конденсат, виявивши, що його температура знизилася відносно температури насичення. Коли до нього доходить пара, температура підвищується і конденсатовідвідник закривається.

Поплавкові (механічні) (реагують на різницю густин пари та конденсату). Та кі пристрої працюють, визначаючи різницю між густиною пари та конденсату. До цих пристр оїв відносяться відвідники з кульовими поплавцями та  поплавцями типу «перевернута склянка». В обох випадках при надходженні в корпус відвідника конденсату поплавок спливає, відкриваючи клапан для випуску конденсату.

Термодинамічні (реагують на різницю швидкостей руху пари і конденсату). Основним елементом конденсатовідвідників цього типу є простий диск. Їх робота заснована на різниці швидкостей конденсату та пари при протіканні в зазорі між сідлом і диском. При проходженні пари швидкість в зазорі під диском збільшується з відповідним падінням тиску - клапан закривається. Основний же метод їх перевірки заснований на прослуховування шумів, які виникають при проходженні пари і конденсату через внутрішній клапан відвідника, і подальшого аналізу результатів. А прослуховувати шуми можна за допомогою ультразвукового приладу, який перетворює ультразвукові хвилі, що генеруються витікаючим струменем пари або конденсату. Цей звук, здатний сприйматися вухом людини, попередньо фільтруючи сигнал з метою виключення сторонніх шумів. Звісно, в кожного типу конденсатовідвідників характер шумів має яскраво виражену специфіку. Тому, знаючи характер шумів правильно працюючого відвідника кожного типу, і порівнявши його з досліджуваним зразком, можна зробити висновок про його працездатність.

На жаль, на роботу такого приладу значно впливає зміна навантаження і режиму роботи обладнання. Тому для правильної інтерпретації даних, отриманих при обстеженні конденсатовідвідника з допомогою ультразвуку, необхідний досвідчений кваліфікований фахівець; проводити подібні обстеження своїми силами не рекомендується. До того ж існує спеціальний прилад (Dr. Trap Jr PM15), який сам здатний аналізувати шуми, які виходять від конденсатовідвідників, і зберігати дані по кожному з них. Далі отримані дані обробляються за допомогою програмного забезпечення. Кінцеві ж результати перевірки приладом видаються у вигляді таблиць. У них зазначено стан конденсатовідвідника (неробочий - відкритий, неробочий-закритий), розрахункові дані щодо пролітної пару, втрати в грошовому еквіваленті, вартість тонни пари для підприємства, термін окупності.

Таким чином, описана методика контролю є простим, швидким і зрозумілим способом фіксації несправності конденсатовідвідника будь-якого типу, що дозволяє отримати повну картину процесів, які відбуваються в ньому і зробити однозначний висновок щодо справності обладнання.

А за результатом цієї роботи замовникові буде наданий звіт, який буде включати наступну інформацію:

 • опис поточного стану пароконденденсатної системи підприємства, а так само встановленого обладнання;
 • рекомендації щодо зниження енерговитрат на виробництво пари та його розподілу, поліпшення ефективності роботи системи збору та повернення конденсату;
 • поради щодо модернізації пароконденсатної лінії з наданням розрахунку потенційної економії при модернізації/заміні обладнання, впровадження енергозберігаючих технологій, а також надання економічного розрахунку періоду окупності даних вкладень.

TUVTSEVdSV

Ayvaz


   

 

Переваги компанії Айваз

Гарантія на продукцію

Гарантія
на продукцію

Якість продукції

Якість
продукції

70 років досвід виробництва

70 років
досвід виробництва

20 років на ринку України

20 років
на ринку України